Modlitwa Plemienia Omaha
Polscy Puszczanie mogą zastanawiać się czym jest Modlitwa Omaha, o której wspomina polskie wydanie Zwoju Kory Brzozowej (Kraków 2009) oraz czeski Svitek březové kůry (4 O 14 Woodcraft). Zwłaszcza, że wpisując to hasło w popularne wyszukiwarki nie da się znaleźć za wiele informacji.
Modlitwa Omaha – zarówno jej treść jak i melodia – została spisana przez żyjącego w XIX w. amerykańskiego muzyka J. C. Filmorea, a następnie zaadaptowana przez ruch Woodcrafterski i obecnie jest integralną częścią ceremonii puszczańskich.
Modlitwa Omaha – melodia
W sieci można spotkać przynajmniej kilka zapisów nutowych tego utworu. Przytoczę znaleziony przeze mnie w czeskim wydaniu książki E. T. Setona Z lesní říše (Z leśnego królestwa):
Na dole wpisu można znaleźć nagranie z wykonania.
Tekst Modlitwy Omaha, tłumaczenie i znaczenie
Wakonda! dhe dhu,
Wapodhin atonhe,
Wakonda! dhe dhu,
Wapodhin atonhe.
W wolnym tłumaczeniu tekst Modlitwy Omaha brzmi:
Boże! Ubogi stoi przed Tobą!
To ja!
Można znaleźć również liczne tłumaczenia na język czeski, które po Polsku brzmiałyby:
Mój Ojcze! Jesteś przy mnie aby mnie wesprzeć,
A ja jestem Twój!
Lub też w wersji ze wspomnianej już wcześniej książki Z lesní říše:
Ojcze, nędznik stoi przed Tobą!
To ja śpiewam!
W książce E. T. Setona Poselstwo Idnianina znajdujemy takie tłumaczenie:
Ojcze, potrzebujący stoi przed Tobą.
To jestem ja, który śpiewam.
W każdej z przytaczanych przeze mnie wersji przebrzmiewa pokora i uniżona postawa wobec boskiej siły wyższej, podkreślenie swojej marności i oddanie się w ręce Boga.
Kim jest Wakonda?
Wakonda pojawia się w wierzeniach plemienia Omahów jako kreator świata i ludzi. Siła wyższa, która zainicjowała wszystko co nas otacza. Słownik internetowy PWN podaje taką definicję: Niematerialna siła tkwiąca w każdym człowieku, w każdej rzeczy i w każdym zjawisku natury.
Z uwagi na to, że Omahowie byli południowymi krewnymi Dakotów wywodzącymi się z tych samych kręgów kulturowych niebezzasadne jest przyrównywanie Wakondy do Wakan Tanka: boskiej siły przenikającej świat i będącej jego twórcą. Energii, która odpowiada za przemiany w przyrodzie.
W Poselstwie Indianina możemy przeczytać, że Indianie używali tak mało słów jak było to konieczne, wzywano tylko tajemniczą siłę gdyż wierzono, że ogarnia ona wszystko, zna wszystkie życzenia i potrzeby i może zesłać pomoc.
Przez Puszczan Wakonda powinien być uznawany za ogólną, niesprecyzowaną, boską siłę wyższą, co do której istnienia zgadzają się wszyscy członkowie Ruchu zgodnie ze słowami Reguły Czterokrotnego Ognia: Czcij Wielkiego Ducha i odnoś się z respektem do wiary innych, bowiem nikt nie zna całej prawdy i każdy kto pokornie wierzy ma prawo do naszego szacunku.
Kiedy Puszczanie używają Modlitwy Omaha?
Modlitwa Omahów jest podniosłą, uroczystą pieśnią śpiewaną przez Puszczan w szczególnych okolicznościach, np. po zakończonym Sejmie, podczas obrzędów oczyszczenia miejsca biwakowego lub poświęcenia Tipi. Jest jednym z ważniejszych hymnów woodcraftu.
Nagranie Modlitwy Omaha
Zamieszczone poniżej nagranie Modlitwy Omaha pochodzi od czeskiego szczepu puszczańskiego JILM.
Nagranie wykonane przez Szczep JILM
Bibliografia:
- E. T. Seton, Zwój Kory Brzozowej, Kraków (2009)
- woodcraft.cz (09.10.2022)
- A. C. Fletcher, A study of Omaha Indian music, by Alice C. Fletcher aided by Francis La Flesche. With a report on the structural peculiarities of the music by John Comfort Fillmore, A.M. (2018)
- E.T. Seton, Z lesní říše, Praha (1925)
- E. T. Seton, Poselstwo Indianina, Walden, Katowice (1994)
- National Longhouse Support Materials, Rituals and Ceremonies, (2018)
- sjp.pwn.pl, Wakonda, (09.10.2022)
- B. Hlebowicz, Algonkini, Kikapowie, Ute i inni. O nazywaniu grup tubylczych Ameryki Północnej w polskojęzycznej literaturze naukowej i popularnonaukowej, „Lud” 99 (2015)
- mythencyclopedia.com, Wakan Tanka, (09.10.2022)
- kmenjilm.wz.cz (09.10.2022)
- legendsofamerica.com (09.10.2022)
Śledź mnie na FB lub IG