O mnie, o stronie

Autor i rzeka

O mnie

Moim hasłem jest błękitne niebo!

Wejdź i przysiądź się do obozowego ogniska, rozstaw swój namiot, posłuchaj gawęd i zaśnij wpatrując się w konstelacje gwiazd.

Mam na imię Karol i jestem typowym mieszczuchem. Wychowałem się na blokowisku, mieszkam w tłocznej i głośnej okolicy, mam kochającą żonę, miejskie zainteresowania oraz pracę za biurkiem na pełen etat.

W Puszczaństwie według zasad stworzonych przez Setona znajduję wytchnienie i lekarstwo na bolączki cywilizacji.

Z leśnym życiem mam do czynienia od co najmniej dwóch dekad, kiedy to wstąpiłem do harcerstwa i choć przespałem w namiocie, czy pod gołym niebem setki nocy, dalej pozostaje wiele do nauki. Mimo to podzielę się z Tobą czytelniku tym co już wiem, lub widziałem. Wszystko pozostałe warto jeszcze odkryć i mam nadzieję, że w trakcie naszej wędrówki nauczymy się czegoś razem, a jeśli na tym skorzystasz, albo uznasz za wartościowe dla innych to proszę, podziel się udostępniając moje treści innym.

Jeśli podoba Ci się to co robię, to proszę, zapisz się również do newslettera.

Dlaczego warto czytać „Z błękitnym niebem!”?

Na stronie „Z błękitnym niebem!” pragnę dzielić się wiedzą swoją oraz lepszych ode mnie na temat tego jak przyjemnie, wygodnie i z korzyścią spędzać czas na łonie natury. Oprócz praktycznych porad survivalowych, bushcraftowych i zwyczajnie turystycznych będę zamieszczał również treści związane z roślinoznawstwem, historią czy ideologią Puszczańską.

 • Jeśli kiedykolwiek szukałeś czytelniku wytchnienia od miejskiego zgiełku,
 • Jeśli znasz lub chcesz poznać smak herbaty zaparzanej przy ognisku,
 • Jeśli tęsknisz za kojącym chłodem letniej nocy,
 • Jeśli szukasz inspiracji dla swoich wędrówek,
 • Jeśli lubisz wypoczywać w naturze,
 • Jeśli lubisz nieskażoną przyrodę,
 • Jeśli podglądanie dzikiej zwierzyny sprawia Ci radość,
 • Jeśli szukasz pomysłów na leśne rzemiosło,
 • Jeśli chcesz zrobić coś dobrego i chronić środowisko,
 • Jeśli jesteś harcerzem, skautem lub te Ruchy są Ci bliskie,
 • Jeśli szukasz pomysłów na zbiórki, harce i zabawy ze swoimi podopiecznymi,

Jeśli tak, to jesteś w najlepszym dla siebie miejscu 🙂 Czytaj niżej!

Herbata w terenie

Tym co pierwszy raz – od czego zacząć zwiedzanie bloga?

Jeśli po raz pierwszy masz do czynienia z Puszczaństwem to najlepiej zrobisz zaglądając do zasad, o których piszę wcześniej. Zostały one sformułowane przez E. T. Setona. Warto również przeczytać regułę czterokrotnego ognia.

Możesz również zajrzeć do mojego Abecadła – swoistego Silva rerum [w przygotowaniu], oraz na pewno nie zaszkodzi jeśli zerkniesz na artykuł Bushcraft – jak zacząć?

Dla was

Bloga otworzyłem po raz pierwszy w 2012 roku równolegle z założonym Kręgiem Puszczańskim. Z różnych przyczyn musiałem zawiesić działalność jednego i drugiego, aż do jesieni 2019 r. Dziś wyciągam „Z błękitnym niebem!” z szafy jak stary sprzęt turystyczny, otrzepuję z kurzu i pakuję do plecaka na drogę.

Moim celem jest zamieszczanie przynajmniej jednego wpisu w każdy trzeci czwartek miesiąca. Mam nadzieję, że uda mi się to robić częściej.

„Z błękitnym niebem!” Jest miejscem w sieci, w którym nie tylko pozwalam się wyżyć swojej grafomanii. Pragnę stworzyć przyjazną przestrzeń dla społeczności ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z bushcraftem, czy  Puszczaństwem, dla harcerzy i nieharcerzy. Dla każdego, kogo skusi ciepło obozowego ogniska. Chcę dzielić się praktyczną wiedzą – leśną mądrością, i propagować aktywny, zdrowy i bezpieczny dla otoczenia styl życia na łonie natury. Jeśli tylko chcesz to nie krępuj się komentować, wyrażać własne zdanie i dzielić się doświadczeniami, kontaktować ze mną, czy z innymi czytelnikami ZBN!.

Możesz być na bieżąco z nowymi wpisami zapisując się na newsletter, lub śledząc mnie na Facebooku i Instagramie.

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Do zobaczenia na szlaku!

Zblekitem_bushcraft_survival_blog

PS. Jeśli chcesz mnie wesprzeć, a lubisz gry planszowe to koniecznie odwiedź ten link.