12 Ustaw Leśnej Mądrości – Reguła Czterokrotnego Ognia

12 Ustaw Leśnej Mądrości – Reguła Czterokrotnego Ognia

Reguła Czterokrotnego Ognia – 12 Ustaw Leśnej Mądrości

12 ustaw leśnej mądrości

Oto puszczańska Reguła Czterokrotnego Ognia.

W jego centrum znajduje się krąg – symbol Wielkiego Ducha. Jest on ogniem Głównym, z którego przez płomienie Ciała, Myśli, Ducha i Służby wychodzą cztery światła: Piękno, Prawda, Siła i Miłość. Każde z tych Świateł zawiera trzy promienie, które ogółem symbolizują  Dwanaście  Ustaw Leśnej Mądrości.

Reguła Czterokrotnego Ognia jest zbiorem najważniejszych zasad i praw Puszczaństwa. Wyznacza ona styl życia każdego kto kroczy ścieżką Puszczaństwa, oraz wskazuje mu drogę. Reguła została opracowana przez E. T. Setona.

Jeżeli chcesz być Puszczaninem musisz znać i przestrzegać Dwunastu Ustaw Leśnej Mądrości.

12 ustaw lesnej madrosci

Dwanaście Ustaw Leśnej Mądrości

To jest Światło Piękna. Wychodzą z niego trzy promienie:

1. Bądź czysty Ty i miejsce, w którym żyjesz. Nie ma doskonałego piękna bez czystości ciała, ducha i zachowania. Czystość przynosi korzyść przede wszystkim tobie, następnie ludziom wokół ciebie. Ci, którzy przestrzegają tej ustawy, istotnie służą swojemu krajowi.
2. Bądź silny. Znaj i czcij swoje ciało. Jest to Świątynia Ducha i jeżeli ciało nie jest zdrowe, nie może być silne ani piękne.
3. Chroń przyrodę. Bądź przyjacielem dziczy, obrońcą lasów i kwiatów i uważaj zwłaszcza na ogień w lesie i mieście. Chroń wszystkie nieszkodliwe twory dla radości, którą daje ich piękno.

To Jest Światło Prawdy. Wychodzą z niego trzy promienie:

4. Mów prawdę. Uważaj swoje słowo honoru za święte. To jest ustawa prawdy, a prawda jest mądrością.
5. Bądź pokorny. Czcij Wielkiego Ducha i miej w poważaniu nabożność innych. Bowiem nikt nie zna całej prawdy i każdy, kto pokornie wierzy, ma prawo do naszego szacunku.
6. Bądź uczciwy. Graj uczciwie, bowiem uczciwa gra jest prawdą, a fałszywa oznacza zdradę.

To jest Światło Siły. Wychodzą z niego trzy promienie:

7. Bądź odważny. Odwaga jest najwyższą cnotą. Strach Jest u korzeni każdego zła. Nieustraszoność oznacza siłę.
8. Bądź milczący. Milcz, kiedy starsi przemawiają i oddawaj im uszanowanie również w inny sposób. W czasie próby milczenie jest trudniejsze niż mówienie, ale w końcu bywa mocniejsze.
9. Bądź posłuszny. Posłuszeństwo jest pierwszym obowiązkiem na drodze leśnej mądrości. Posłuszeństwo znaczy panowanie nad sobą i to jest treścią ustawy.

To jest Światło Miłości. Wychodzą z niego trzy promienie:

10. Bądź uprzejmy. Wykonaj codziennie jedną służbę bezinteresownie, chociażbyś miał tylko poszerzyć szczelinę w miejscu, gdzie wychodzi na powierzchnie źródełko.
11. Chętnie pomagaj. Przyczyniaj się i bądź aktywny. Pełnij swoje obowiązki dla podniosłego uczucia, które daje służba, bowiem człowiek czerpie ze służby swoją siłę.
12. Żyj radośnie. Staraj się cieszyć z twojego życia, ponieważ każda rozumna radość, którą możesz uzyskać lub komuś dać, jest niezniszczalnym skarbem, który podwoi się za każdym razem, kiedy się nim podzielisz z drugim człowiekiem.

Poniżej różne wyobrażenia Czterokrotnego Ognia

źródło

12 ustaw leśnej mądrościLeśna mądrość

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Śledź mnie na FB lub IG

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.