Siedem Tajemnic Leśnej Mądrości

Siedem Tajemnic Leśnej Mądrości

Drogą Ciała do Piękna,
drogą Myśli do Prawdy,
drogą Ducha do Siły,
drogą Służby do Miłości.

Tajemnice Leśnej Mądrości

Oto jest siedem tajemnic Leśnej Mądrości. Według E. T. Setona poznając je zbliżasz się do Wielkiego Ducha, ideału Puszczaństwa i stajesz się lepszym człowiekiem. Na nich opiera się idea Woodcraftu.

Wiem, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma w nich nic tajemniczego, nic nadzwyczajnego. Czasem może Ci się nawet wydawać, że znasz już te tajemnice… Właśnie wtedy spróbuj je odkryć od nowa. Jeszcze raz spójrz w rozgwieżdżony firmament i… pomyśl co kryje się za nim. Jeszcze raz usiądź samotnie przy ognisku i poczuj jak przenika Cię chłód wieczoru. Wsłuchaj się w swoją samotność i spokój w duszy. Wtedy zrozumiesz, że tajemnic leśnej mądrości nie da się pojąć w całości. Je można stale zgłębiać, nie można posiąść.

Zamieszczony poniżej tekst jest wybrany z różnych tłumaczeń „Zwitka kory brzozowej” i miejscami redagowany.

1. Czterokrotna reguła

Z wielkiego Centralnego Ognia wychodzą cztery drogi. – droga Ciała, droga Myśli, droga Ducha i droga Służby. Wszyscy ludzie, którzy dążą do doskonałości, powinni kroczyć tymi drogami. Każda z nich prowadzi do Światła, do małego ognika, który rozniecamy z wielkiego Centralnego Ognia. Tymi Światłami są Piękno, Prawda, Siła i Miłość. Z tych czterech Świateł wychodzi Dwanaście Ustaw Leśnej Mądrości – to jest tajemnica Czterokrotnego Ognia.

czterokrotny ogien

 

2. Lekarstwo na firmamencie

Jest chyba największą tajemnicą, że promienie słoneczne posiadają moc unieszkodliwienia wielu z najgorszych chorób, które gnębią ludzkość. Słońce jest śmiertelnym wrogiem dla gruźlicy. Dla większości z nas promienie słoneczne są cudownym lekarstwem. Może tylko jeden z pięćdziesięciu ludzi ich nie znosi, cierpiąc na jakąś osobliwą chorobę. Właściwą miarę poznacie łatwo. Dopóki wygrzewając się na słońcu jest Wam przyjemnie, to wszystko w porządku. Jeśli natomiast przebywanie na słońcu, odczuwacie jako nieprzyjemne to powinniście szukać cienia.

 

3. Święty ogień

Ogień, powstały przez tarcie kawałków drewna, zawsze był uważany za święty. Można go rozniecić drewnem jodłowym, świerkowym i innym. W drewnie ukryte jest światło słoneczne, które uwalnia siła łuku. W ten sposób zapalany ogień stanowi symbol Wielkiego Ducha. Ogień sejmowy rozpala się tarciem drew.

 

dzem ze swierku

4. Leśny chleb

Wszędzie w puszczy znajduje się jakaś potrawa, którą człowiek głodujący może wyszukać i uratować sobie życie.
W każdym kraju pojawia się co najmniej jeden gatunek rośliny, która nam w potrzebie dostarcza pożywienia. Dla Puszczanina jest przyjemnym zadaniem szukanie i odkrywanie takiego skrytego błogosławieństwa w swoim kraju.

Więcej szukaj tutaj.

5. Północna gwiazda

Nikt nie powinien błądzić w czasie nocy w puszczy, kiedy firmament jest tak jasny, że widoczne są gwiazdy. Bowiem gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy pokazuje drogę do gwiazdy polarnej, gwiazdy kraju ojczystego. Owe siedem gwiazd krąży wokół gwiazdy polarnej, a wszak zawsze pokazują na nią.

6. Wigilia – nocne czuwanie

Czy wiesz, iż siedząc całą noc przy ogniu, na jakimś chronionym wzniesieniu, bez pożywienia, bez książek i towarzystwa ludzi, zbliżasz się bardzo ku Wielkiemu Duchowi? I jeśli pragniesz tego bardzo żarliwie, możesz usłyszeć wewnętrzne głosy, a na myśl przyjdą ci mądrzejsze pomysły, niż miałeś przedtem.

 

7. Pokój nocy

Wiemy, że nocne powietrze jest nie tylko chłodniejsze, lecz również wzmacnia i ma uspokajające  działanie na nasze nerwy. Wiemy, że anioł nocy niesie pod swoimi skrzydłami uzdrawiający spokój. Ludzie zmęczeni i rozstrojeni nerwowym dniem, cierpiący na bezsenność, mogą oddać się przyrodzie w nocy z przekonaniem, że doznają błogosławionego wypoczynku.

Czytaj również:

Śledź mnie na FB lub IG

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

pajeczyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.