Jak znaleźć strefy bushcraftu i survivalu? – Wszystko o obszarach pilotażowych bushcraftu i survivalu

Jak znaleźć strefy bushcraftu i survivalu? – Wszystko o obszarach pilotażowych bushcraftu i survivalu

Strefy bushcraftu i survivalu to specjalny program pilotażowy przygotowany przez Lasy Państwowe dla wszystkich miłośników obozowania i leśnego bytowania.

Wraz ze startem programu, w listopadzie 2019 roku utworzono 43 obszary o łącznej powierzchni ponad 65 tys. hektarów, przeznaczone do uprawiania „turystki leśnej” . Brzmi na dużo? I tak i nie… Z jednej strony uruchomienie programu przez Lasy Państwowe to ogromny ukłon w stronę bushcrafterów i survivalowców. Milowy krok dla rozwoju wiedzy o lesie i możliwości uprawiania turystyki. Jednak w perspektywie obostrzeń prawnych, które obowiązują na obszarach pilotażowych wygląda to na żółwi postęp. Tak samo jeśli spojrzymy na mapę i odkryjemy, że na południu kraju i w wielu innych miejscach obszarów nie ma w ogóle, lub są bardzo daleko od większych miejscowości, do których moglibyśmy się dostać komunikacją. Nie mniej jednak należy pamiętać, że projekt jest tylko pilotażowy, i być może rozwinie jeszcze skrzydła. Liczę na pozytywne zakończenie programu pilotażowego.

Obszary pilotażowe bushcraftu i survivalu

Celem projektu jest umożliwienie bushcrafterom, turystom i survivalowcom legalnego i kontrolowanego biwakowania w lasach państwowych. Strefy bushcraftu są w miejscem, w którym możesz w sposób niezagrażający środowisku, rozbić swój namiot, czy rozwiesić hamak i legalnie spędzić w nim noc.

Dalej jednak zabronione jest palenie ognia bez uzyskania zgody, lub poza obszarami wyznaczonymi.

Gdzie są rozmieszczone obszary pilotażowe bushcraftu i survivalu oraz jak je znaleźć?

Pełną i aktualną listę stref bushcraftu i survivalu znajdziesz na stronie Lasów Państwowych pod tym linkiem.

Dodatkowo możesz skorzystać z mapy banku danych o lasach. (jak jej użyć piszę niżej).

Jak znaleźć strefy survivalu i bushcraftu na mapie?

  1. Wchodzimy na mapę.
  2. W menu na samym dole wybieramy „Mapy BDL”.
  3. Następnie „Mapa zagospodarowania turystycznego”.mapa bdl
  4. Domyślnie widoczne są wszystkie warstwy: ścieżki dydaktyczne, parkingi leśne, schroniska i obszary pilotażowe bushcraftu i survivalu – jako żółte obszary z czerwoną obwódką.
  5. W menu z prawej strony możesz skonfigurować ustawienia wyświetlanych danych według indywidualnych potrzeb.

Mapa pod tym linkiem sformatowana jest dla lepszej widoczności samych obszarów pilotażowych. (odznacz ścieżki dydaktyczne)

Możesz również zapytać o obszary bezpośrednio w poszczególnych nadleśnictwach. Jeśli w Twojej okolicy nie ma zorganizowanego obszaru pilotażowego bushcraftu i survivalu to zawsze możesz zapytać nadleśnictwa o zgodę na biwakowanie w innym miejscu.

Kontakty do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) znajdziesz tutaj. Po wybraniu odpowiedniego RDLP znajdziesz kontakt bezpośrednio z nadleśnictwem.

Jak znaleźć obszary pilotażowe bushcraftu i survivalu w terenie?

Niestety (lub na szczęście) strefy nie są w żaden sposób oznaczone. To znaczy, że w górach, aby wiedzieć czy jesteś we właściwym miejscu musisz się posłużyć mapą. Na nizinach wystarczy nawigacja według słupków oddziałowych lasu.

Co wolno, a czego nie wolno na obszarach pilotażowych bushcraftu i survivalu?

Nocowanie

Na obszarach pilotażowych możliwe jest nocowanie grup najwyżej czteroosobowych w namiotach lub hamakach, przez najwyżej dwie noce. Każdorazowo chęć korzystania z obszaru należy zgłosić mailowo do nadleśniczego.

Rozbijając namiot należy pamiętać o nie uszkadzaniu ściółki leśnej, a wieszając hamak o nie kaleczeniu drzew.

Zakaz palenia ognia

Na obszarach pilotażowych bushcraftu i survivalu, tak samo jak we wszystkich innych lasach państwowych jest zakaz palenia ognia poza miejscem wyznaczonym. To znaczy, że bez zgody nadleśnictwa nie wolno rozpalać ognisk, kuchenek survivalowych ani turystycznych.

O to gdzie na obszarze pilotażowym można rozpalić ogień należy zapytać we właściwym dla obszaru nadleśnictwie. (kontaktu szukaj w treści wyżej)

Zbieranie drewna na opał

Tak samo jak w reszcie lasów państwowych zbieranie drewna na opał lub w innym celu możliwe jest jedynie za pozwoleniem właściciela terenu – nadleśnictwa.

Zbieranie grzybów i owoców leśnych

Na obszarach pilotażowych survivalu możesz zbierać wszelkie runo leśne pod warunkiem, że nie uszkadzasz roślin chronionych i nie niszczysz ściółki leśnej.

Obszary pilotażowe bushcraftu, a zwierzęta domowe

Pamiętaj, że na obszarach pilotażowych wolno Ci trzymać psa tylko na smyczy – jak na terenie każdego innego lasu.

Jest to ważne z punktu widzenia naturalnych mieszkańców lasu – dzikich zwierząt. Pies może stać się kłusownikiem lub straszyć zwierzęta wypłaszając je z naturalnych siedlisk. Ponadto zostawia swój zapach i ślady mogące wpływać na zachowanie miejscowych drapieżników. Z tej przyczyny ważne jest, żeby nie biegał poza wyznaczonymi szlakami lub drogami uczęszczanymi przez ludzi.

Wjeżdżanie samochodem na teren pilotażowy bushcraftu i survivalu

Z oczywistych względów wjeżdżanie na kładzie, motocyklu czy samochodem do lasu jest zabronione. Co za tym idzie – nie… nie zanocujesz w kamperze.

Dodatkowe obostrzenia i regulaminy

Na stronach nadleśnictw opiekujących się poszczególnymi obszarami pilotażowymi survivalu i bushcraftu można znaleźć regulamin korzystania z nich.

Treść regulaminu jest ujednolicona i zamieszczam ją poniżej.

obszary pilotazowe

 

Regulamin korzystania z obszarów pilotażowych bushcraftu i survivalu

Wzór treści regulaminu podany przez Lasy Państwowe.

  1. Gospodarzem terenu jest nadleśniczy Nadleśnictwa […].
  2. Obszar pilotażowy oznaczony jest na mapie [tu lokalizacja mapy], a w terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach […]. (Dla terenów górskich zapis będzie brzmiał: „Obszar pilotażowy oznaczony jest na mapie [tu lokalizacja mapy]”).
  3. Możesz tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.
  4. Możliwe jest nocowanie w jednym miejscu maksymalnie czterech osób przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Każdy nocleg należy zgłosić mailowo na adres właściwego nadleśnictwa nie później niż w dniu noclegu. Powyżej ustalonego limitu wymagana jest zgoda właściwego nadleśniczego.
  5. Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, tarpa, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej, twardej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.
  6. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na mapie zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.
  7. Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.
  8. Pamiętaj, że używanie otwartego ognia w lesie jest bezwzględnie zabronione.
  9. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. Informację o takich miejscach możesz uzyskać w miejscowym nadleśnictwie.
  10. Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, pamiętaj, żeby pozostawić go na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym.
  11. Możesz pozyskiwać na własny użytek owoce, grzyby i zioła. Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej oraz że nie znajdujesz się w oznakowanym miejscu, w którym zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony.
  12. Weź z domu worek na odpadki i zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.
  13. Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używał pudełek i butelek wielokrotnego użytku.
  14. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś za sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.
  15. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżanych.
  16. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy.
  17. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić.
  18. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne. (Dla terenów górskich „W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy charakterystyczny obiekt w terenie, który będziesz umiał opisać osobom przyjmującym zgłoszenie”).
  19. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.
  20. Zależy nam na Twojej opinii na temat pobytu w lesie. Podziel się swoimi wrażeniami. Specjalnie do tego celu przygotowaliśmy formularz ankietowy, dostępny tu [adres www nadleśnictwa].
  21. W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Nadleśnictwem […]

Podsumowanie tematu obszarów pilotażowych bushcraftu i survivalu

Pamiętajmy o tym, że obszary pilotażowe są dla nas. Dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody i biwakowania. Jest to krok milowy w stronę liberalizacji prawa do korzystania z lasów państwowych. Korzystajmy z nich mądrze i z szacunkiem do przyrody. Pojawiajmy się tam jako gość, więc zachowujmy się stosownie.

Zabierajmy wspomnienia i śmieci, a zostawiajmy najwyżej ślady naszych stóp.

Dbajmy o naszą przyrodę.

Do zobaczenia na szlaku!

Śledź mnie na FB lub IG

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.