Gra „Na skrzydłach” – nauka przyrody przez zabawę!

Gra „Na skrzydłach” – nauka przyrody przez zabawę!

Czy wiesz jak gniazduje jaskółka brzegówka? Albo dlaczego łabędź niemy jest niemy?

Najlepszym sposobem na naukę przyrody jest przebywanie w przyrodzie. Nic nie zastąpi włóczęgi po lasach i łąkach, spania przy ognisku i długich obserwacji roślin i istot żywych. Ale czasem, kiedy nie możemy opuścić czterech ścian, sposobem na ucieczkę może być gra. Zapraszam do przeczytania recenzji gry Na Skrzydłach!

gra na skrzydłach elementyGra edukacyjna o ptakach „Na skrzydłach” – Recenzja puszczańskim okiem

Do nauki przyrody z domu polecam z całego serca grę „Na skrzydłach” – zwłaszcza z dodatkiem „Ptaki Europy”.

Dla tych, którzy wytrwają do końca wpisu czeka niespodzianka. 😉

Gra „Na skrzydłach” jest grą planszową z elementami gry karcianej. W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w opiekunów rezerwatu ptaków i starają się zgromadzić w swoim rezerwacie jak najwięcej gatunków, przy okazji realizując cele gry.

Jakie są walory edukacyjne gry „Na skrzydłach”

  • Po pierwsze – sam wstęp fabularny opierający się na opiekowaniu się ptasim rezerwatem niesie za sobą pozytywne skojarzenia.
  • Po drugie – gra jest pozbawiona tak zwanej „negatywnej interakcji” pomiędzy grającymi, jeśli jakieś nasze działania mają wpływ na innych graczy, to tylko taki, który przynosi im korzyść, lub jest neutralny.
  • Po trzecie – gra uczy logicznego myślenia i planowania strategicznego. Gra wymaga myślenia i kombinowania. Grając w „Na skrzydłach” poprawiamy naszą pamięć i koncentrację. Jest to jeden z elementów zrównoważonego rozwoju ujętego w regule czterokrotnego ognia.
  • Po czwarte i najważniejsze – gra rozwija naszą wiedzą ornitologiczną i znajomość ptaków!na skrzydłach jaja

Jak „Na skrzydłach” uczy o ptakach?

Gra na skrzydłach składa się z plansz graczy, wielorakich żetonów, znaczników pionków i innych przedmiotów, ale najważniejszym elementem gry pod względem nauki przyrody są karty ptaków.

W podstawowej wersji gry znajdziemy aż 170 kart przedstawiających gatunki ptaków spotykanych w obydwu Amerykach (oraz czasami w Europie). Zaś dodatek „Ptaki Europy” zawiera 81 kart ptaków bardziej rodzimych. Na każdej karcie zobaczymy starannie wykonany rysunek ptaka reprezentującego swój gatunek, jego polską i łacińską nazwę. Na dole karty autorzy umieścili mapę przedstawiającą jego występowanie oraz ciekawostkę dotyczącą gatunku – jego zwyczajów żywieniowych, związanych z budową ciała lub innych. Z karty dowiemy się jaką ptak osiąga rozpiętość skrzydeł, jak gniazduje oraz w jakim żyje środowisku.

Całość sprawia, że po kilkukrotnym rozegraniu gry bardzo szybko zaczynamy kojarzyć różne gatunki ptaków z ich wizerunkiem. Ponadto ciekawostki podane są w przystępny sposób przez co same się zapamiętują.na skrzydłach karta zięba

Mechanika gry „Na skrzydłach”. Czyli jak w to się gra?

Gra skonstruowana jest w ten sposób, że umożliwia rozgrywkę od jednego do pięciu graczy. To znaczy, że możemy grać całkiem sporą ekipą, lub w samotnie w długie zimowe wieczory. Atutem jest to, że gra niezależnie od tego w ile osób gramy jest tak samo wciągająca.

Rozgrywka trwa ok. 45 min do 70 min.

Ze szczegółowymi zasadami mechaniki warto się zapoznać bezpośrednio z instrukcji. W skrócie gra jest łatwo przyswajalna i czytelna. Już po pierwszej rozgrywce doskonale zaznajamiamy się z zasadami. Opisy kart są czytelne, przez co nie ma wątpliwości jak należy grać. Mechanika opiera się na dobieraniu i zagrywaniu kart, zdobywaniu zasobów, oraz wykonywaniu akcji specjalnych.na skrzydłach szczygieł

Co jeszcze można powiedzieć o „Na skrzydłach”?

Jedną z rzeczy, która sprawiła, że zakochałem się w grze „Na skrzydłach” jest to jak została wydana. Urzekające są drewniane, malowane w radosne kolory jaja ptaków. Do tego wieża do rzutów kośćmi w postaci pięknego karmnika dla ptaków robi wrażenie. Jedyne co mnie martwi to nadmiar plastiku w postaci podstawki na karty i pojemniczków na znaczniki.

Dodatek „Ptaki Europy”ptaki europy

Najważniejszym elementem dodatku „Ptaki Europy” są karty z wizerunkami rodzimych gatunków. Dodatek „Ptaki Europy” poza świetnymi kartami wprowadza również urozmaicenie zasad: nowe cele, zdolności ptaków, ciekawostki i więcej drewnianych jaj 🙂

Niespodzianka od Zgrany.pl – sklep z grami planszowymi

Dla wszystkich czytelników Z błękitnym Niebem! wspólnie ze sklepem Zgrany.pl – sklep z grami planszowymi, przygotowaliśmy zniżkę, dla każdego kto chciałby poznawać przyrodę przez gry planszowe!
Sklep Zgrany.pl udziela rabatu w wysokości 8% na kod ZBN wpisany podczas składania zamówienia.

Polecane gry można znaleźć tu:

Śledź mnie na FB lub IG

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.